Małżonkowie, zaproszeni podczas niedzielnej Mszy św. 7 lutego, kiedy rozpoczynał się Tydzień Małżeństwa, do Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Mszę św. tego dnia w ich intencji sprawował o. Kazimierz Grabowski SVD, wicerektor Domu Misyjnego w Chludowie. Zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego, zachowując dystans, zajęli miejsca w kaplicy i pozostali w niej w komplecie do końca godzinnej adoracji. Po Eucharystii rektor o. Jan Wróblewski SVD, poprowadził różaniec w intencji małżeństw, a pod koniec adoracji – Litanię do św. Józefa, opiekuna rodzin.
W niedzielne przedpołudnie po raz drugi parafia modliła się w intencji miejscowych małżeństw.
– Dzisiaj kończy się Tydzień Małżeństwa. W ten walentynkowy dzień chcemy Boga prosić, aby błogosławił wszystkim małżonkom tu zgromadzonym, wszystkim tym, którzy łączą się z nami online i uczestniczą w tej liturgii – powiedział na rozpoczęcie o. Jan Wróblewski, który razem z proboszczem o. Ryszardem Hoppe, koncelebrował Mszę św. – Chcemy prosić Boga, aby to, co jest darem z prawa naturalnego – małżeństwo kobiety i mężczyzny, trwało jako związek, który podtrzymuje nadzieję i wyzwala z samotności.
Na zakończenie Eucharystii małżonkowie stojąc odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a potem podchodzili przed ołtarz, klękali, po czym o. rektor udzielał każdej parze indywidualnie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Pamiątką tego wydarzenia i odnowionych przyrzeczeń była ikona Świętej Rodziny, na rewersie której znajduje się specjalna modlitwa, oraz obrazek św. Józefa z modlitwą o jedność małżonków.
Kampania społeczna Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to innowacyjny w Polsce projekt, promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Obecnie Tydzień Małżeństwa działa już w 27 krajach na 4 kontynentach. Pomysłodawcą projektu jest Richard Kane, który w 1997 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczął pierwszy „małżeński tydzień”. Nie jest to inicjatywa komercyjna – ma ona na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Celem kampanii jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, media i osoby publiczne do promowania znaczenia zdrowych małżeństw. Z kolei 13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Małżeństwa. Święto otrzymało apostolskie błogosławieństwo Jana Pawła II w 1993 r.
W Polsce inicjatywa do świętowania Tygodnia Małżeństwa narodziła się w Gdańsku w 2015 r. w gronie Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. W tym roku swoje programy na ten tydzień przedstawiło 12 miast, w tym kilka z Wielkopolski: Poznań, Dopiewo, Chodzież, Swarzędz, Gniezno, gmina Czerwonak i Chludowo. Kampanii zawsze towarzyszy hasło – w tym roku było to „Małżeństwo szczepionką na trudne czasy”. Organizatorzy z Gdańska podkreślają rangę każdego związku małżeńskiego, nie tylko sakramentalnego, dla prawidłowego funkcjonowania rodziny. Jednocześnie zapraszają i zachęcają do korzystania z wykładów i warsztatów o charakterze psycho-edukacyjnym, które pozwalają przyjrzeć się własnym relacjom małżeńskim i je pogłębić.
Anna Kot