Młode reprezentantki chludowskiej parafii poleciały do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem (fotorelacja)

NASZE DZIEWCZYNY W PANAMIE

Przedstawicielki także naszej parafii udały się na 34. Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem pojechały reprezentantki trzech miejscowości, należących do naszej parafii: Marta Maćkowiak z Chludowa (autorka zdjęć i korespondencji z Panamy), Marta Górka z Zielątkowa i Maria Kaźmierska z Golęczewa.

Dzięki współczesnej technologii możemy nie tylko dowiedzieć się, co porabiają nasze pątniczki w Panamie, ale także zobaczyć ten kraj, jego pejzaże i ludzi, a tym samym poczuć atmosferę oczekiwania oraz samego spotkania z papieżem Franciszkiem. Dziewczęta drogę do Panamy rozpoczęły 11 stycznia od Mszy Posłania sprawowanej w poznańskiej katedrze przez abpa Stanisława Gądeckiego, który pobłogosławił pielgrzymów. Wśród nich była około 100-osobowa grupa Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”, z którą pielgrzymowały nasze pątniczki. Po Mszy św. ich grupa udała się do Berlina, a stamtąd już samolotem do Madrytu i dalej do Panamy. Zgodnie z programem pobytu, pierwsze dni spędziły w tamtejszych diecezjach, na prowincji, z dala od stolicy kraju. Potem uczestniczyły w spotkaniach młodzieży w Bocas del Toro, w mieście nad Morzem Karaibskim. We wtorek 22 stycznia oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w stolicy kraju Panama City (zakończenie 27 stycznia w niedzielę). W środę samolot z Papieżem na pokładzie wylądował w Panamie. Stamtąd udał się on samochodem do Panama City. Spotkanie z młodzieżą rozpocznie się tu w czwartek. Na to największe tego typu spotkanie wiernych na świecie przybyło kilkaset tysięcy młodych ludzi z całego świata. Program papieskiej wizyty dostępny na https://ekai.pl/program-papieskiej-podrozy-do-panamy.

Relacja Marty Maćkowiak:

22 stycznia wtorek

Ostatnie kilka dni spędziliśmy w przepięknym Bocas Del Toro. Tamtejsza młodzież zorganizowała dla nas wiele zajęć, a rodziny przygarnęły nas pod swój dach. Na miejscu zastaliśmy młodych z Brazylii, Kolumbii, Austrii oraz harcerzy ZHR, którzy będą pełnić rolę służby medycznej podczas głównych wydarzeń. Podczas pobytu zwiedziliśmy wiele pięknych plaż i wyspy, na których do tej pory nie było turystów. Poznaliśmy prawdziwe życie tamtejszych ludzi. Ostatniego dnia uczestniczyliśmy też w pielgrzymce do groty, gdzie wcześniej polski misjonarz werbista ks. Józef Gwóźdź SVD zapraszał co roku młodzież z okolicy na spotkania. Wczoraj (we wtorek) wieczorem rozpoczęła się nasza około 14- godzinna droga do Panama City. Było ciężko, bo warunki pogodowe się zmieniły. Padał deszcz i droga przez dżunglę była niebezpieczna. Przez cały czas eskortowała nas policja i żołnierze. Dzisiaj dotarliśmy do Panama City i zostaliśmy zakwaterowani w rodzinach w centrum miasta.

23 stycznia środa

Po dotarciu do Panama City, zostaliśmy zakwaterowani. Mieszkamy u przemiłej Pani, która każe na siebie mówić Siena. W mieście są już straszne tłoki. Jest pełno ludzi z całego świata. Wczoraj odbyła się msza dla Polaków a po niej tańce i śpiewy razem z Siewcami Lednicy. To było coś wspaniałego! Mała Polska w Panamie! Nasza grupa prowadziła też katechezę:

Fot. Marta Maćkowiak