Rozstrzygnięcie konkursu misyjnego „Mój szkolny kolega ze szkoły Beatrix w Indiach”


24 października, w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu odbyło się rozstrzygniecie, czyli oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Mój szkolny kolega ze szkoły Beatrix w Indiach”. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego i Departamentu Pomocy Humanitarnej Kancelarii Rady Ministrów Beaty Kempy oraz Zgromadzenia Słowa Bożego Księży Werbistów.

Konkurs zorganizowała Honorata Dzida, katechetka w szkole podstawowej nr 3 w Poznaniu, przy pomocy i wsparciu zastępcy dyrektora szkoły Katarzyny Ostrowskiej. Jego celem było przybliżenie dzieciom postaci o. Mariana Żelazka, misjonarza Werbisty, wielkiego Polaka i patrioty oraz jego działalności, w przypadającą w tym roku 100 rocznicę jego urodzin. Ponadto poprzez prezentacje zostało uczniom przybliżone dzieło, które o. Marian zapoczątkował, a mianowicie Szkoła Beatrix, która jest fenomenem na skalę światową, ponieważ uczy się tam 800 dzieci z rodzin dotkniętych trądem oraz dzieci z różnych rejonów Indii. Powstanie szkoły Beatrix stało się przełomem w traktowaniu osób trędowatych w Indiach.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: pierwsza kategoria – klasy I-III, druga kategoria – klasy IV-VI i trzecia kategoria – klasy VII-VIII. Ogółem wpłynęło 610 prac. W każdej kategorii przyznano wyróżnienia oraz wyłoniono trzech laureatów. W grupie najmłodszej laureatami zostali: 

  1. Kacper Banaszak – szkoła podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym,
  2. Anastazja Frańska – szkoła podstawowa Arka w Nowym Tomyślu,
  3. Olga Nowak – szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Sycynie. 

W grupie średniej:

  1. Weronika Wojciech – szkoła podstawowa nr 9 Lesznie,
  2. Aleksander Mytkowski – szkoła podstawowa nr 18 im. Z. Nałkowskiej w Poznaniu,
  3. Julia Galik – szkoła podstawowa nr 18 im. Z. Nałkowskiej w Poznaniu.

W grupie najstarszej:

  1. Wiktoria Boniak – ze Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Chrustowie,
  2. Zuzanna Paradowska – szkoła podstawowa nr 3 w Poznaniu
  3. Maciej Kiełpiński – ze Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Chrośnicy.

Wyróżnienia otrzymali: Marta Nowakowska, Nadia, Borowik, Ignacy Karolewski, Weronika Samolej, Gabriela Żak, Wiktor Kapciński, Daria Kapusta i Marika Baszko.

Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu „Mój szkolny kolega ze szkoły Beatrix w Indiach” przypadło w ramach obchodzonego w Kościele Tygodnia Misyjnego. Konkurs okazał się doskonałym sposobem animacji i kształtowania świadomości misyjnej. To bardzo konkretne wprowadzenie w życie wskazań papieża Franciszka. W swoim liście apostolskim z 22 października 2017 r. papież mocno podkreślał, aby budzenie misyjnej świadomości i zapału dokonywało się nie przez wydarzenia na szczeblu krajowym, ale na szczeblu lokalnym – w rodzinach, szkołach, parafiach i diecezjach.

Jan Wróblewski