OTWARCIE W FORCIE VII W POZNANIU WERNISAŻU WYSTAWY POŚWIĘCONEGO KL GUSEN.


Na zaproszenie Pana Grzegorza Kucharczyka, Kierownika Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, delegacja wspólnoty werbistów z Chludowa wzięła udział w otwarciu wernisażu wystawy „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Wystawa „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”, zanim trafiła do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, była eksponowana w Parlamencie Europejskim, na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Silny przekaz płynący z wystawy nie sprowadza się wyłącznie do prezentacji wstrząsających informacji o zbrodniach popełnionych w jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. W dużym stopniu jest to wystawa zwracająca uwagę na kwestie pamięci i zapomnienia. Ta druga stanowi, niestety, efekt świadomie i konsekwentnie realizowanego planu mającego na celu odwrócenie uwagi od problemu odpowiedzialności oprawców oraz zmarginalizowanie polskiego cierpienia.

Pamięć o takich miejscach jak Fort VII czy KL Gusen jest obowiązkiem, zapomnienie natomiast, na co zwraca uwagę wystawa, jest wstydem, o którym należy przypominać tym, którzy – jako efekt cynizmu lub ignorancji – mylą ofiary ze zbrodniarzami. Fort VII w Poznaniu i KL Gusen to miejsca kaźni wielu polskich werbistów.